Trumpasis Pasaulio sveikatos organizacijos gyvenimo kokybės klausimynas (angl. The World Health Organization QOL-BREF (WHOQOL-BREF) buvo sukurtas vertinti asmens požiūriui į savo gyvenimą ir gyvenimo kokybę. Pasaulio sveikatos organizacija gyvenimo kokybę apibrėžia kaip „asmens savo padėties gyvenime suvokimą, kultūros ir vertybių sistemos, kurioje jis gyvena kontekste, atsižvelgiant į tikslus, lūkesčius, standartus ir rūpesčius. Tai plati sąvoka apimanti asmens fizinę sveikatą, psichologinę būseną, autonomiškumo lygį, socialinius santykius, asmeninius įsitikinimus ir jų ryšį su atskirais aplinkos aspektais“ (The WHOQOL-Group, 1998).
Trumpasis Pasaulio sveikatos organizacijos klausimynas vertina keturias gyvenimo kokybės sritis – fizinę sveikatą, psichologinį funkcionavimą, socialinius santykius ir pasitenkinimą gyvenamąja aplinka. Taip pat apskaičiuojamas bendras pasitenkinimo savo gyvenimo kokybe įvertis.
Gyvenimo kokybė negali būti įvertinta remiantis iš anksto nustatytomis normomis - pagrindinis gyvenimo kokybės ekspertas yra gyvenantis tą gyvenimą asmuo ir tik jis vienas (-a) gali nuspręsti, kiek jį ar ją tenkina gyvenimo kokybė tam tikroje srityje. Žemiau rasite savo rezultatų grafiką, kuriame bus pavaizduoti penki stulpeliai, atitinkantys gyvenimo kokybės sritis – fizinės sveikatos, psichologinę, socialinę ir aplinkos, bei bendrą gyvenimo kokybės įvertį. Maksimalus galimas gyvenimo kokybės įvertis yra 100. Grafike taip pat matysite, kokie kiekvienos gyvenimo kokybės srities įverčiai yra būdingi Lietuvos studentams. Palyginkite savo įvertį su šiais rodikliais ir pagalvokite, kiek jie Jus tenkina? Galbūt kažkokioje srityje norėtųsi pokyčių? Kaip galėtumėte jų pasiekti?
Fizinės sveikatos sritis
Psichologinės gerovės sritis
Socialinių ryšių sritis
Aplinkos sritis
Pagalvokite apie sritis, ar klausimus, kuriuos Jūs įvertinote žemiausiai. Galbūt tai yra sritys, kuriose reikia pokyčių? Planuojant ir įgyvendinant gyvenimo pokyčius kartais praverčia ir pokalbis su specialistu. Pavyzdžiui, psichologo konsultacija gali padėti gerinti bendravimo įgūdžius, stiprinti pasitikėjimą savimi, tyrinėti gyvenimo prasmės klausimus ar įveikti emocinius sunkumus. Šeimos gydytojo konsultacija gali būti svarbi, jei kyla fizinės sveikatos klausimų. Fizinę ir psichologinę sveikatą gali padėti stiprinti ir fizinis aktyvumas, mitybos bei gyvenimo ritmo pokyčiai.